irstud

خانه پیش ساخته دوبلکس:اگر چه تعاریف زیادی برای خانه های دوبلکس ارائه می شود اما به طور خلاصه همه آن ها به یک مطلب اشاره می کنند؛ ساختمانی دو طبقه که بواسطه پلکانی داخلی به یک واحد یکپارچه تبدیل می شوند .

با گذر از مواردی خاص که یک می توانیم یک واحد دوبلکس در دل یک ساختمان یا برج نیز داشته باشیم (مانند بسیاری از واحدهای شهرک اکباتان)، این ساختمان ها به ویژه در کسوت یک ویلا به نحوی طراحی و ساخته می شوند که تنها یک خانوار بتواند از آن استفاده کند .

با توجه به اینکه برخی از این خانه ها دارای اجزایی کاملاً یکسان در هر دو طبقه خود هستند (مثلاً وجود آشپزخانه، حمام، اتاق پذیرایی، اتاق خواب و... در هر دو طبقه) عده ای ترجیح می دهند که یکی از آن ها را اجاره داده یا به والدین، فرزندان یا افراد دیگری که امکان زندگی مشترک با آنان را دارند بسپارد .

این در حالیست که در موارد متعددی هم این اجزا تفکیک شده و مثلاً همه اتاق‌های خواب در طبقه بالا و مواردی نظیر هال ، پذیرایی، TV Room و ناهار خوری که که متناسب با حضور مهمانان است در طبقه پایین قرار دارد .

از مهمترین مزایای استفاده از یک خانه پیش ساخته دوبلکس می توان به حفظ حریم خصوصی، در اختیار گرفتن فضایی بیشتر، پرداخت هزینه و وام مسکن کمتر، ایجاد فضایی شخصی و ... اشاره کرد . این در حالیست که ساخت خود خانه پیش ساخته دوبلکس به دلیل داشتن دو طبقه متعارف در مدت زمان کمی انجام شده، بیش از حد گران نمی شود، از نظر ساختار سبک و مقاوم (به ویژه دربرابر زلزله) بوده و از نظرکاربری نیز در بهینه ترین حالت خود همانند بسیاری از خانه های مستقل درآمریکای شمالی با محوطه اختصاصی قرار دارد .

خانه پیش ساخته دوبلکس

گام نخست در ساخت یک خانه پیش ساخته دوبلکس تخمین مساحت زمین در دسترس و همچنین بودجه کارفرماست! در همین رابطه ابتدا نیازهای خریدار به همراه مساحت قابل ساخت را در نظر گرفته و سپس از امکانات داخلی آن یک لیست تهیه می کنیم؛ بدین ترتیب می توان گفت که این بنا چقدر هزینه دربر خواهد داشت .

به طور کلی خانه پیش ساخته دوبلکس هزینه های بیشتری نسبت به سازه های هم نوع اما یک طبقه خود (به ازای هر متر مربع) دارند که بخشی از آن به دلیل لزوم استفاده از زیر ساختی مقاوم و دارای ضخامتی بیشتر است، اما می توان گفت بواسطه استفاده دو برابری از زمین در دسترس، عملاً این هزینه ها با سودی چند برابر بازخواهند گشت .

به عنوان نکته بعدی لازم به ذکر است که این ویلاها قابلیت جابجایی نداشته و به دلیل اینکه در پایه ای بتنی فرو رفته‌اند، اگرچه به صورت تولید سازه lsf یا پنلی ساخته می شوند اما در زمره ساخت ساختمان پیش ساخته قابل جابجایی قرار نمی گیرند .

در خصوص عمر این سازه ها باید گفت که حداقل 20 الی 30 سال بدون هیچ بازسازی عمده و پرخرجی به کار خود ادامه می دهند اما پس از این مدت نیاز به یک وارسی کلی دارند .

نهایتاً گفتنیست که چنانچه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص دارید کارشناسان مجموعه رسیس استاد آماده راهنمایی و ارائه مشاوره به شما می باشند .

 

خانه پیش ساخته سه طبقه : چنانچه به تصاویر قدیمی شهر خود نگاه کنید، در کنار همه تغییرات محسوسی که به چشم می‌آید، این معلوم بودن طبیعت اطراف شهر است که این حس را القا می کند که گویی این عوامل به ما نزدیکتر بوده اند . به عنوان مثال زمانی که عکس های خیابان فردوسی یا شریعتی تهران که راستایی شمالی – جنوبی دارند را می بینیم، کوه های شمال تهران به راحتی قابل مشاهده می باشند . اگرچه امروزه نیز در صورت تمیز بودن هوا این اتفاق می افتد، اما بی تردید وجود ساختمان های بلند قامت که ارتفاعی چندین برابری نسبت به نمونه های قدیمی تر خود دارند نیز در این محدود شدن دید بی تاثیر نیستند .


امروزه وجود سازه های بلند و تعدد آن ها در خیابانی که عرض و ویژگی های آن برای تعداد خانه و سکنه ای کمتر طراحی شده است موجب شلوغی بیش از حد شهر شده و نکوهش می شود . با در نظر گرفتن این مطلب که زمین در تهران گران بوده و اضافه کردن طبقه یا اشکوب می تواند میلیاردها سود بیشتر در پی داشته باشد، بدیهیست که عده زیادی به سمت ساختن سازه های بلندتر پیش بروند ؛ اما مشکل اینجاست که در روستاها یا شهرهایی با قیمت‌های نچندان زیاد نیز فرهنگ تبرجی که به دوری کردن از آن توصیه شده است در قالب سازه های چند طبقه دیده می شود .

خانه پیش ساخته سه طبقه

با گذر از همه این توضیحات که آسیب شناسی و بررسی آن در این یادداشت نمی گنجد، به هر حال همه ما با پدیده زندگی در ساختمان های بلند کنار آمده ایم، ساختمان هایی که امروزه یک نمونه سه طبقه آن دیگر جزو سازه های کوچک و محقر به حساب می آید . در همین راستا قصد داریم تا در ادامه با ارائه توضیحاتی در خصوص خانه پیش ساخته سه طبقه به این مطلب بپردازیم که ایا امکان ساخت سازه هایی بلند با این روش وجود داشته یا خیر و سکونت در این نوع خانه ها به چه اندازه ایمن است!

بزرگترین ساختمان پیش ساخته دنیا

یکی از تصورات غلطی که در خصوص ساختمان های پیش ساخته وجود دارد این است که این سازه ها تنها در قالب ابنیه ای یک یا دو طبقه کارایی داشته و در طبقاتی بیشتر از آن ساخته نمی شوند . اینجاست که ساختمان 461 Dean به عنوان یک مثال نقض وارد میدان می شود.
ساختمان 461 Dean برجی 32 طبقه و 109.4 متریست که در بروکلین نیویورک واقع شده است . این سازه تمام ماژولار که ساخت آن در سال 2016 به اتمام رسیده است، با داشتن فونداسیونی کلاسیک نظیرسازه های سنتی ساز دارای پایه ای بتنی و زیرسازی معمولی مانند دیگر ساختمان هاست، اما از طبقه دوم به بعد آن همه اجزایش پیش ساخته بوده و در حقیقت با به هم پیوستن 930 ماژولی که در محیط کارخانه ساخته شده اند تشکیل شده است.
زمانی که به بررسی ساختمان 461 Dean می نشینیم و سکونت صدها نفر در 214 واحد مسکونی یا اشتغال آن ها در 149 واحد اداری آن را می بینیم ، به این نکته پی می بریم که در برابر ابهت این سازه مراحل ساخت یک خانه پیش ساخته سه طبقه تقریباً به چشم نمی آید . در نتیجه خانه پیش ساخته سه طبقه پدیده ایست که در آینده بیشتر شاهد ساخت آن بوده و حتی در دل شهر ها – و نه فقط ساختمان پیش ساختهویلایی – مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

ساختمان های ماژولار چند طبقه در ایران

با عنایت به توضیحات فوق ، امروزه ساخت سازه ای مرتفع با تکنیک تولید سازه lsf دور از ذهن نیست ، این در حالیست که در مجموعه ای نظیر رسیس استاد، مهارت مهندسین و کادر اجرای، استفاده از دستگاه و ماشین آلات روز دنیا، ساخت و ساز بر اساس طراحی کامپیوتری، بهره‌مندی از مصالح و مواد مرغوب و همچنین ارائه تضمین به کارفرما سبب شده است تا شاهد ساخت خانه پیش ساخته سه طبقه در سراسر کشور باشیم .
در همین رابطه چنانچه قصد احداث یک خانه – به ویژه ییلاقی، در محیطی اختصاصی و به دور از کلیشه های شهرسازی – در زمینی با متراژ محدود ولی با گنجایش زیاد را دارید، افزودن به طبقات آن راهکار خوب و موثری لحاظ می شود . نهایتاً گفتنیست که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

ویلای پیش ساخته کرج را از دو منظر می توان مورد بررسی قرار داد :
1. ویلاها های پیش ساخته ای که در کرج طراحی و ساخته شده و سپس به شهرهای دیگر برده شده و مونتاژ می گردند و
2. ویلاهای پیش ساخته ای که در این شهر یا دیگر مناطق استان البرز احداث شده و مورد استفاده قرار می گیرند .
در همین رابطه قصد داریم تا در ادامه به بررسی هر دو مورد بپردازیم ؛ پس با ما همراه باشید!


ساخت ویلای پیش ساخته در کرج


چنانچه به یک واقعه تاریخی که حتی دو دهه نیز از آن نگذشته است نگاهی بیاندازیم، خواهیم دید که شهر کرج در سال های اخیر به عنوان مرکز استانی مستقل معرفی شده و مقدمات تولد جوان ترین استان کشور یعنی البرز را فراهم کرده است . این در حالیست که پیش از این به عنوان بخشی از استان تهران شناخته می شد .


با وجود اینکه این گسترش و افزایش جمعیت دلایل زیادی از جمله پذیرش مهاجر یا زاد و ولد داشته است، اما بی تردید رونق گرفتن شهرک های صنعتی و واحدهای تولیدی بی شمار اطراف کرج – به ویژه به سمت تهران –که جملگی به نیروی کار پرتعداد و نزدیک نیاز دارند در این امر بی تاثیر نبوده است .


مجموعه رسیس استاد به عنوان یکی از همین مجموعه ها به عنوان متخصص ساختمان پیش ساخته و تولید سازه lsf ، اضافه اشکوب و دیوارهای داخلی به سبک نیوزلندی در حوزه ساخت ویلای پیش ساخته کرج فعالیت داشته و پس از صنع قطعات اصلی و اولیه این ابنیه، آن ها را به منظور مونتاژ و اسمبل شدن به سایت مورد نظر ارسال می نماید . اگرچه مجموعه مورد نظر با قرارگیری در شهر قدس عملاً در حوزه استان تهران قرار دارد اما بواسطه نزدیکی به کرج و داشتن ویژگی هایی که پیشتر گفته شد به عنوان سازنده ویلای پیش ساخته کرج مطرح می باشد .


در ادامه معرفی مجموعه پیش روی باید گفت که سازه‌های تولیدی Irstud به صورت تمام گالوانیزه بوده که از پروفیل‌های سرد نورد شده بواسطه دستگاه‌های هوشمند "فریم کد" تولید می گردد و با پیچ های مخصوص به یکدیگر متصل می شوند .

برپایی ویلای پیش ساخته کرج در استان البرز


چنانچه از اهالی قدیمی‌تر کرج یعنی افرادی که 30 – 40 سال پیش در آن زندگی کرده یا به شهرهای اطرافش رفت و آمد داشته اند بپرسید تصدیق می کنند که آب و هوا و شرایط اقلیمی این شهر پیش از این با وضعیت فعلیش متفاوت بوده است! به عنوان هوای نسبت سرد اما تمیز، وجود باغ های پر شمار، آب زیاد و گوارا و ... که ماحصل وجود ارتفاعات البرز، دره چالوس و رودخانه کرج بوده و موجب خنک و مرطوب‌تر شدن این منطقه نسبت به تهران گردیده است از جمله ویژگی هایی بوده که زندگی در این شهر چسبیده به پایتخت را برای ایشان دلچسب و امکان پذیر می‌نموده است .
با گذر زمان و افزایش جمعیت این شهر بسیاری از این ویژگی های مطلوب نظیر هوای پاکیزه کرج دیگر بسان گذشته وجود ندارند؛ اما با این حال استان البرز و حوالی کرج هنوز هم دارای بخش هایی هستند که اصطلاحاً ییلاقی بوده و می توانند به عنوان تفرجگاه و استراحتگاه های شخصی مورد استفاده قرار گیرند .


ویلا در مناطق ییلاقی البرز


در همین رابطه روستاهای پرشماری از قبیل برغان، ولایت رود، سنقر آباد، واریان، کندر، کلوان، فرخ آباد، زیبا دشت و ارنگه در این استان وجود دارند که با داشتن رودخانه های پر آب، پوشش گیاهی مطلوب و آب و هوای مطبوع اماکن دلپذیری برای گذران ایام به ویژه در روزهای گرم تابستان می باشند .
با گذر از اینکه افراد بومی این اماکن می توانند بواسطه ویلای پیش ساخته کرج سرپناهی ایمن، نسبتاً ارزان، زیبا و در زمانی کوتاه داشته باشند، بی تردید دیگر هموطنانمان به ویژه پایتخت نشینان نیز می توانند به ویلای پیش ساخته کرج و داشتن خانه ای در یک منطقه خوش آب و هوا بیاندیشند .
این در حالیست که امروزه مناطقی نظیر سهیلیه، چهار باغ، کردان، زعفرانیه کرج، تهراندشت، افشاریه و غیره نیز وجود دارند که به طور تخصصی در قالب شهرک های ویلایی و تفریحی به بهره برداری رسیده و می توان در این مناطق با آزادی عمل بیشتری نسبت به روستاهای مسکونی به استراحت و تفریح پرداخت .
نهایتاً اینکه ویلای پیش ساخته کرج واسطه ای برای حضور، سکونت و استفاده از مناظر، آرامش و آب و هوای مناطق اطراف این شهر می باشد .

دیوار lsf : دیوارهای داخلی به عنوان یکی از اجزای اصلی ساخت یک بنا، جداره ای عمودی میان سقف و کف هر طبقه می باشند که یک مکان را به دو بخش تقسیم می کنند . در همین رابطه گاهی این دیوارها غیر حامل بوده، بدین معنی که تنها وظیفه تقسیم بندی فضای در دسترس را بر عهده داشته و گاهی هم حامل بوده بدین معنی که بار بخشی از مصالح روی آن‌ها قرار دارد و در صورت تخریب آن احتمال فروریختن بخش های کناری و حتی سقف نیز وجود دارد .


با گذر از این توضیحات، زمانی که در خصوص یک ساختمان پیش ساخته LSF صحبت می کنیم، این اسکلت فلزی ابنیه مذکور است که بیشتر نظرمان را جلب کرده و معیاری برای شناسایی و سنجش نوع و کیفیت بنا می باشد ؛ چرا که با برپایی این اسکلت دیوارها با کمک فوم یا سایر مصالح رایج پر شده و در عین سهولت برپایی برای متخصصصین امر، زمان و هزینه زیادی نیز در بر ندارد .
این در حالیست که در سازه های سنتی ساز بالا آمدن هر دیوار زمان‌بر بوده و حتی با کمک آجرهای بتنی سبک نظیر هبلکس نیز ساخت این بخش از خانه ها با حواشی زیادی همراه است .
با نظر به این توضیحات اینک قصد بررسی دیوار lsf را داریم ! در ادامه به بررسی این سوالات خواهیم پرداخت که چند نوع دیوار lsf داریم؟ آیا امکان استفاده از این جداره ها در سازه های سنتی ساز می باشد یا خیر و همچنین شرایط برپایی و بازدهی حداکثری این دیوارها چگونه است؟ برای یافتن پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.


انواع دیوارهای پیش ساخته


دیوارهای پیش ساخته به طور کلی در دو دسته اصلی جای می گیرند، دیوارهای ساخته شده در کارگاه (سایت عمرانی یا محل احداث ساختمان) و دیوارهای ساخته شده در کارخانه (خط تولید صنعتی).
درهمین رابطه دیوارهای ساخته شده در کارگاه که به «ساخت درجا»، " Stick Built" یا " On-Site" نیز معروف هستند، همانطور که از اسمشان برمی‌آید جداره هایی می باشند که با اختطاط مصالح ، چینش یا تزریق آن ها بین چارچوب های LSF به وجود می آیند . در همین رابطه پس از اینکه رانرهای بالا و پایین دیوار در جای خود ثابت شده و سپس استادهای عمودی به طور تراز و شاقول شده میان آن ها قرار گرفتند، اسکلت این دیوار آماده پذیرش مصالح مورد نیاز می باشد .
نوع بعدی این دیواره ها نمونه های " Tilt-up" ، " Off-Site " یا « پنلایز » می باشد، جداره هایی که در محیطی صنعتی ساخته شده، به محل مورد نظر انتقال یافته و طبق شماره ای که هرکدام دارند با مونتاژ روی اسکلت یا دیواره های کناری ساختار یک بنا را تشکیل می دهند . ساخت و برپایی این سازه ها را می توان به نوعی به خانه سازی های لگویی تشبیه کرد، جایی که با کنار هم قرار دادن چند قطعه یک حجم برزرگ بوجود می آید . در همین ارتباط سازندگان خانه های پیش ساخته نیز با مونتاژ این محصولات روی یکدیگر فضای مورد نظر را به وجود می آورند .


استفاده از کدام حالت فوق در یک سازه سنتی پیشنهاد می شود ؟


به طور کلی ترجیح سازندگان و دست اندرکاران تولید سازه lsf استفاده از دیوار lsf « پنلایز » به جای « ساخت درجا » می باشد چرا که علاوه بر سهولت ساخت، حمل و نقل ساده و نصب سریع (زمان کم)، می توان محل عبور لوله های آب و گاز، کابل های برق و تلفن، عایق صوت و حرارت و سایر افزونه های مورد نیاز برای برپایی یک دیوار را به صورت یکجا در کارخانه بنا کرد (به دلیل اجرای اتصالاتی که باید داخل سازه انجام گیرند نمی توان پوشش داخلی را در مرحله تولید اعمال کرد ).
این در حالیست که در مواردی که قرار باشد این دیوار بعداً به یک سازه اضافه شده و در طرح های اولیه ساختمانی پیش ساخته موجود نباشد باید از نمونه های ساخت در جا استفاده کرد . لازم به ذکر است که از نمونه "داخل – سایت" نمی توان به عنوان دیوار حامل استفاده نمود، از سویی دیگر با این روش می توان دیواری در بخش هایی از ساختمان که دسترسی به آن ها مشکل است ایجاد نمود .
با عنایت به این توضیحات باید گفت که اگر هدف از ساخت این دیواره ها ایجاد حائلی غیر حامل در سازه سنتی است، دیوار lsf ساخت در محل گزینه بهتری به نظر می رسد .

زلزله و سازه های LSF : زمانی که به بررسی بزرگترین زلزله های تاریخ – نمونه های به ثبت رسیده – می‌پردازیم ، به مواردی 9 ریشتری به بالا بر می خوریم که والدیویا – شیلی 1960، آلاسکا - ایالات متحده آمریکا 1964، سوماترا – اندونزی 2004، کامچاتکا – روسیه 1952 و توهوکو – ژاپن 2011 از جمله شاخص ترین آن ها می باشند . همانطور که می بینیم اثری از زلزله های ۷.۹ ریشتری دامغان در سال ۲۳۵ شمسی، ۷.۴ ریشتری سیلاخور در جنوب بروجرد به سال 1287، 7.4 ریشتری رودبار و منجیل سال 1369، زلزله 7.2 ریشتری بویین زهرا در سال 1341، 6.6 ریشتری بم در سال 1382 و ... در آن وجود ندارد؛ پس چرا تا این حد این زلزله ها در ذهن ما بزرگ به نظر می رسند؟
با گذر از اینکه در این رویدادها تعدادی از هموطنانمان را از دست داده و طبعاً داغ از دست دادن این افراد برای ما بیشتر از نمونه های خارجی آن می باشد، شاید بتوان عدم وجود سازه هایی ایمن و ضد زلزله در مقایسه با کشورهای پیشرفته تر را عاملی برای این حد از خسارت و تعداد تلفات دانست .


با اینکه عواملی نظیر
• شدت یک زلزله که با میزان ریشتر آن عنوان می‌شود،
• فاصله کانون زلزله از سطح زمین – به طور ویژه از مناطق مسکونی،
• تراکم جمعیت و میزان سازه های موجود در منطقه زلزله زده،
• مدت زمان لرزیدن زمین و شتاب آن،
• زمان وقوع زلزله و
• نوع و جهت زلزله و جنس امواج آن
در میزان خسارت و تلفاتش موثر بوده و عملاً تعدیل یا کنترل آن ها در توان انسان ها نیست، اما می توان بهره مندی از سرپناهی ایمن با حداقل تهدیدات در هنگام زلزله را روشی برای به حداقل رساندن میزان خسارات جانی ناشی از آن دانست .


زلزله و سازه های LSF


امروزه  تولید سازه lsf به عنوان یکی از موثرترین روش های معماری و شهرسازی مقاوم در برابر زلزله مطرح هستند، جایی که با کمک روش های استاتیکی و مقاومت مصالح، هر قطعه فولاد سبک فولادین به نحوی به همسایگان خود متصل شده است تا بارهای وارده به آن به کمترین مقدار خود برسد .
در خصوص زلزله و سازه های LSF نیاز به تأکید است که این سازه های ضد زلزله نیستند بدین معنا که در برابر هر نوع لرزشی با هر میزان یا زمانی ایستادگی می کنند، بلکه بواسطه تست هایی که در مراحل کنترل کیفی از آن ها گرفته می شوند قادرند تا در برابر حد مشخصی (مثلاً 7 ریشتر) – که معمولاً بیشتر از سازه های معمولیست – در برابر لرزش ایستادگی کنند .


علاوه بر انعطافی که ماحصل نوع اتصال قطعات به یکدیگر است، سبکی را می توان عامل دیگری در مقاومت بالای این محصولات در برابر زلزله دانست . زمانی که وزن سازه ای کم است، به دلیل پذیرش گرانش و داشتن میزان درگیری کمتر با زمین، تأثیرپذیری کمتری هم در برابر لرزش داشته و بدین ترتیب کمتر آسیب می بیند .


نقش فولاد سبک در مقاومت در برابر زلزله


همانطور که اشاره شد اسکلت های فولادی دارای وزنی کم (حدود یک سوم ساختمان های معمولی) بوده و در عین حال انعطاف پذیر نیز هستند .این انعطاف پذیری بدین معناست که در هنگام وقوع زلزله یا طوفان های سهمگین ، به جای اینکه همچون تیرچه و ستون های آهنی شکسته بر سر ساکنین آوار شوند، خم شده و به تغییر حالت خود با حفظ ساختار اجازه خروج به حاضرین را می دهد .
از آنجایی که امکان شکستن جوش آهنی و جدا شدن اتصالات از محل برخوردشان وجود دارد، استفاده از پیچ و مهره سبب می شود تا نحوه پیوستگی این محصولات به یکدیگر ایمن تر شود . در ادامه گفتنیست که این محصولات به دلیل ضدزنگ بودن نیازی به تعمیرات و نگهداری زیادی نداشته و این عامل نمی تواند در بلند مدت موجب سست شدن اسکلت فلزی شود .


فلسفه طراحی سازه های پیش ساخته ال اس اف استفاده از عناصری ضعیف اما پرتعداد به جای عواملی قوی اما کم تعداد است ! در سازه های سنتی ساز وجود مقاطع آهنی ضربدری شکل در برخی دیوارها سبب می شود تا این ساختمان پیش ساخته به هنگام لرزش حرکتی نوسانی نداشته و به سرعت به حالت استوار و استیبل خود برسند . حال تصور کنید در زلزله و سازه های LSF که همه مقاطع با دقتی ماشینی بریده و به صورت دستی روی یکدیگر بسته شده اند این ویژگی مثبت تا چه حد افزایش می یابد .

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت رسیس استاد می باشد -