کانکس ویلایی چیست

 

در این مطلب قصد داریم تا در مورد کانکس های ویلایی صحبت کرده و به این سوال پاسخ دهیم که کانکس ویلایی چیست ؟ سپس انواع آنها را معرفی نموده و به بررسی مهمترین مزیت های استفاده از این سازه های پیش ساخته بپردازیم. 

انواع کانکس های ویلایی

کانکس های ویلایی نوعی از سازه های پیش ساخته هستند که عموماً با کاربری مسکونی و ویلایی در فضاهای خالی و ملک های ییلاقی نظیر شمال کشور و شمال پایتخت و بسیاری مناطق دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی می توان این کانکس ها را به دو گروه کلی کانکس های ویلایی ساندویچ پانل و کانکس های ویلایی سایدینگ تقسیم بندی کرد.

کانکس های ویلایی ساندویچ پانل


در ابتدا به بررسی کانکس های ویلایی ساندویچ پانل می پردازیم . این سازه ها متشکل از پانل های دیواری و سقفی می باشند که ضخامت آنها بر اساس درخواست مشتری بین 4 تا 10 سانتی متر می باشد.

از بزرگترین مزیت هایی که این نوع از کانکس های ویلایی دارند عایق بودن این سازه ها در مقابل سرما و گرمای شدید است که همین مسئله موجب می شود از این نوع کانکس در مناطقی که شرایط آب و هوایی سختی دارند بیشتر استفاده شود.

ساخت این نوع از کانکس های ویلایی با انواع نقشه ها و ابعاد مختلف قابل انجام است و محدودیتی در آن وجود ندارد . اجرای این نوع سازه های پیش ساخته هم به شکل اجرا در محل قابل انجام بوده و هم می توان آن را به صورت پیش ساخته در محل مورد نظر نصب نمود ؛ همچنین از خوبی های این نوع کانکس ها قابلیت جدا شدن قطعات و جابجایی ساده آن به محل های دیگر است.

کانکس های ویلایی سایدینگ


در ادامه پاسخ به سوال کانکس ویلایی چیست باید بگوییم که دومین نوع از این کانکس ها ، انواع سایدینگ آنها هستند. سازه های سایدینگ نوعی ساختمان پیش ساخته هستند که از نظر روش اجرا با سازه های ساندویچی متفاوت هستند.

ساختار کلی این سازه ها به شکل اسکلت فلزی محکم با ستون های متعدد می باشد که ورقه های دیوار و سقفی به شکل افقی بر روی این ستون ها سوار می شوند. از برتری های این نوع کانکس نسبت به انواع ساندویچی آن می توان به زیبایی بیشتر ظاهری آنها اشاره کرد .

"ویلای کانادایی" نام دیگری است که کانکس های سایدینگ به خود اختصاص داده اند و این نامگذاری از آنجایی صورت گرفته است که ساخت این سبک از ویلاها برای اولین بار در کشور کانادا انجام گرفت . لازم به ذکر است که نوع عایق بندی در این سازه ها از جنس پلی استایرن است که در فاصله بین ستون ها تعبیه می شود. در ادامه به بررسی برخی از مزایای استفاده از کانکس های ویلایی می پردازیم.

 

مزایای استفاده از این محصولات


از مهمترین مزایایی که می توان برای کانکس های ویلایی پیش ساخته و به طور کل برای تمام سازه های پیش ساخته پس از پاسخ به سوال کانکس ویلایی چیست برشمرد ، سرعت بالای اجرای این سازه ها به نسبت روش های سنتی ساخت و ساز است.

همانطور که می دانید ساخت یک ویلا با ابعاد مشابه به روش سنتی و با استفاده از مصالح ساختمانی ، نیازمند صرف زمانی در حدود 6 ماه و گاهی بیش از یک سال می باشد؛ بنابراین به طور حتم می توان گفت که ویلاهای پیش ساخته که در نهایت طی چند هفته ساخته و به اتمام می رسند ، بسیار سریع تر از ویلاهای ساخته شده با مصالح ساختمانی سنتی در اختیار مشتری قرار می گیرند.


از دیگر برتری های این ویلاهای کانکسی ، مقاومت بیشتر آنها در مقابل زلزله است .

برخلاف سازه های سنتی که مصالح ساختمانی سنگین به کار رفته در آنها باعث مقاومت کم این سازه ها در مقابل زلزله می شود ، سازه های پیش ساخته ای مانند کانکس های ویلایی به دلیل استفاده از مصالح سبک می توانند در هنگام زلزله واکنش مناسبی نسبت به آن نشان داده و دچار آسیب و تخریب نشوند ؛ حتی در بدترین حالات اگر سقف و بدنه این سازه ها در زمان زلزله تخریب شود ، مصالح سبک به کار رفته در آنها هیچ خسارت مالی و جانی به ساکنان خود وارد نمی کنند.

 

دیگر مزیت های کانکس های ویلایی


شاید بتوان گفت که قابلیت جابجایی و حمل آسان این سازه ها از دیگر مزایای آنها است. به طور کل با ظهور سازه های پیش ساخته ، این سخن از استاد محمدرضا شفیعی کدکنی که " ای کاش آدمی، وطنش را همچون بنفشه ‌ها می ‌شد با خود ببرد هر کجا که خواست! " به نوعی به تحقق نزدیک تر شده و امروزه ساکنین انواع ساختمان های پیش ساخته می توانند هر زمان که بخواهند سازه خود را جمع کرده و به سادگی در مدت زمان کوتاهی در محل دیگری آن را دوباره برپا نمایند که چنین موضوعی به هیچ وجه در مورد ساختمان های سنتی ساز تحقق نخواهد یافت.


سازه lsf : یکی از موضوعاتی که همیشه در حوزه ساخت و ساز برای سازندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است مواردی همچون سبکی سازه ، مقاومت و مقرون به صرفه بودن آن است. ایجاد یک سازه با کیفیتی مناسب و هزینه ای پایین قطعاً باعث مسرت هر فرد سازنده ای خواهد بود ؛ ضمن اینکه سبک بودن آن نیز می تواند آیتم مثبتی برای مواقع ضروری ، رخداد ها و حوادث طبیعی مانند زلزله باشد. بسیاری از معماران ، مهندسان عمران و سازنده های مختلف به تازگی از روش جدیدی برای ساخت و ساز های خود بهره می برند که به آن سازه lsf گفته می شود. از این روش بیشتر در ساخت ویلا های پیش ساخته استفاده می شود که در ادامه به تشریح این روش ساخت و ساز خواهیم پرداخت.

ال اس اف LSF چیست ؟
ال اس اف که برگرفته از عبارت LIGHT STEEL FRAME به معنی قاب های سبک فولادی می باشد ، سازه ای پیش ساخته و سبک است که بر اساس نوع و شکل معماری و سبک ساختمان مورد نظر در داخل کارخانه طراحی و تولید می گردد. قطعات تولید شده پس از انتقال به محل ساختمان یا ویلای مورد نظر به وسیله اتصالات مختلفی مثل پیچ های سر مته ، بولت ها و از این دست اتصالات به یکدیگر وصل شده و ساختار کلی یه ساختمان را به وجود می آورند. امروزه در کشورهای پیشرفته ای مانند کانادا ، استرالیا ، ژاپن و آمریکا از این روش ساخت و ساز به دلایلی همچون سرعت بالای نصب و آماده سازی ، مقاومت بالا و قیمت مناسبشان استفاده زیادی می شود و سازه lsf در بسیاری از ساختمان ها جایگزین ستون های بتنی ، فلزات و دیگر مصالح اسکلت بندی شده اند.

مزایای استفاده از سازه های LSF
استفاده از ال اس اف ها مزایای متعددی را هم برای سازندگان ساختمان ها و هم برای استفاده کنندگان آنها دارد. به عنوان مثال اولین موضوعی که می توان به آن به چشم یکی از مزیت های ال اس اف در ساخت ساختمان پیش ساخته نگاه کرد سرعت بالای اجرا و نصب این نوع از سازه ها است. نصب سریع ال اس اف ها باعث می شود که سازندگان آنها با اتلاف وقت کمتر و صرف هزینه های جانبی پایین تری به بازگشت سرمایه و سود خود دست یابند ؛ از سوی دیگر خریداران ویلا و ساختمان مربوطه نیز در زمان بسیار کمتری نسبت به روش های ساخت و ساز سنتی به ویلای مورد نظر خود دست می یابند.
از دیگر مزیت های به کار گیری شیوه سازه های ال اس اف در ساخت و ساز کیفیت بالای نتیجه نهایی آن است. ساخته شدن قطعات مختلف این ساختمان ها در کارخانه و دقت بالا در اندازه گیری ها و برش ها باعث می شود که کجی ، قوس و دیگر اتفاقاتی که گاهی در ساخت و سازهای سنتی پیش می آید در این روش رخ ندهد و ویلای ساخته شده در انتهای کار بدون هر گونه نقص و ایرادی باشد؛ ضمن اینکه اجرا و نصب این سازه ها نیز توسط تکنسین های ماهر انجام می گیرد که در صورت وجود ایرادات سهوی در ساختار پیش ساخته ویلا ، این موارد به سرعت توسط آنها رفع می گردد.

سازه lsf و زلزله
از دیگر مزایای استفاده از سازه lsf که می توان گفت از مهمترین موارد برای مصرف کنندگان محسوب می شود مقاومت این سازه ها در مقابل زلزله است. ویلاها و ساختمان هایی که با این روش ایجاد می شوند به ساکنین خود این اطمینان را می دهند که در مقابل شدیدترین زلزله ها مقاوم بوده و در هنگام بروز این رخداد طبیعی در داخل این خانه ها آسیبی به افراد و لوازم خانه وارد نمی شود. این در حالیست که به دلیل سبکی نسبی صفحات در مقایسه با سایر مصالح ، سقوط آن ها خسارات کمتری را به افراد تحت پوشش خود وارد می کند .
از نکات مهمی که نمی توان به سادگی از آن عبور کرد استانداردهای بین المللی مصرف انرژی است که ال اف اس ها در این حوزه نیز از انواع روش های ساخت و ساز سنتی بهتر هستند . با توجه به عایق بندی دیوارهای گالوانیزه ال اف اس درصد اتلاف انرژی در ویلاهای پیش ساخته ای که با این روش ایجاد شده اند بسیار پایین تر از اتلاف انرژی در ساختمان هایی است که به وسیله بتن، سنگ و آجر و در یک کلام به روش های سنتی بنا شده اند.

خانه های اسکیمویی پیش ساخته : ساختمان های پیش ساخته نسل جدیدی از صنعت ساخت و ساز هستند که هر روز بیش از پیش جای خود را در این صنعت باز می کنند به طوریکه پیش بینی می شود در سال های نه چندان دور درصد زیادی از ساختمان های شهرهای کوچک و بزرگ از انواع مختلف ساختمان پیش ساخته خواهند بود. سازه های پیش ساخته انواع مختلفی دارند که در جنس ها ، ابعاد و طرح های مختلفی تولید می شوند. یکی از انواع مختلف این سازه ها خانه های یکپارچه گنبدی شکل هستند که در میان مردم به خانه های اسکیمویی پیش ساخته نیز معروفند . در ادامه به معرفی و بررسی ویژگی های این نوع ساختمان پیش ساخته خواهیم پرداخت.

خانه های گنبدی سبک جدیدی از سازه های پیش ساخته هستند که مقاومت بالایی در مقابل انواع شرایط آب و هوایی و عوامل مختلف محیطی دارند و همچنین به دلیل شکل ظاهری که دارند و در طراحی آنها از خطوط منحنی استفاده شده است دارای نمایی زیبا هستند که چشم هر بیننده ای را حداقل لحظاتی کوتاه بر روی خود نگاه می دارد. همچنین از خصوصیات فنی این خانه های گنبدی شکل می توان به سرعت بالای آنها در ساخت اشاره کرد به طوری که این گنبد های بتنی در مقایسه با سازه های سنتی که در ابعاد یکسان با هم ساخته شوند با سرعت بیشتری به اتمام می رسند.
همانطور که می دانید مقاوم ترین سازه ها ، آنهایی هستند که به شکل کره ساخته می شوند. از پوسته تخم مرغ گرفته تا خانه های اسکیموها در قطب و انبارها و مخازن تحت فشار بالا و بسیاری از موارد دیگر نشان می دهد که ساختمان هایی که به شکل بیضوی هستند بیشترین مقاومت ممکن را به صورت طبیعی و با توجه به قوانین فیزیکی دارند.
در فرآیند ساخت خانه های اسکیمویی پیش ساخته از بتن شات کریت استفاده می شود که در هر متر مکعب از آن 400 تا 450 کیلوگرم سیمان استفاده شده است. در زمان عمل آوری بتن که همان دوره کیورینگ نامیده می شود عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع به آن اضافه می شود. این عمل باعث می گردد که بتن در شرایط ایده آل عمل آوری شود و تحت تاثیر عوامل خارجی مانند نوسان دمای هوا بین روز و شب قرار نگیرد ؛ ضمن اینکه ذکر این مطلب نیز مفید است که عمل آوری بتن در یک محیط بسته انجام می گیرد که رطوبت هوای کافی در آن وجود دارد. استفاده از این روش باعث می شود که سازه به دلیل قرار نگرفتن در نوسانات بالای دمایی مقاومت بالایی نسبت به ترک خوردن پیدا کند و همچنین جمع شدگی های سطح بتن از روی آن از بین برود. نکته حائز اهمیت در این بحث این موضوع است که ضخامت فومی که به عنوان عایق در آن قرار می گیرد حداقل 5 سانتی متر است که البته بنا بر نوع کاربری اماکن مختلف ممکن است این عایق نازک تر و یا ضخیم تر شود.
در ادامه به برخی از ویژگی های خانه های اسکیمویی پیش ساخته می پردازیم که به عنوان مثال زیبایی ظاهری یکی از این ویژگی ها است. فرم های منحنی به کار رفته در طراحی این استراکچر ها نمایی زیبا و چشم نواز به این سازه می دهد. همچنین سرعت بالای ساخته شدن این سازه ها را نیز می توان به عنوان یکی از مهمترین ویژگی های آنها توصیف کرد. هزینه ساخت کم به نسبت سایر ابنیه و عمر بسیار بالای آنها نیز از مشخصات فنی است که می توان در کنار عایق بودن نسبت به گرما ، سرما ، رطوبت و همچنین عدم وجود هیچ نوع محدودیتی در ایجاد نما و رنگ به آنها اشاره کرد.
وزن مناسب ساختمان های گنبدی پیش ساخته نیز از دیگر ویژگی های این نوع اسکلت بندی می باشد. وزن این خانه ها در مقایسه به اوزان ساختمان های سنتی ساز و یا حتی برخی ساختمان های صنعتی بسیار پایین تر می باشد . از نکاتی دیگری که این سازه های پیش ساخته را مورد نظر همه قرار می دهد مقاومت بالای این خانه ها در مقابل عوامل مختلف و مخرب محیطی مانند سیل ، زلزله ، آتش سوزی و طوفان و بسیاری دیگر از عوامل ریز و درشت محیطی و جوی می باشد.

کانکس مسکونی 18 متری : سازه های پیش ساخته تحولی بزرگ در صنعت ساخت و ساز بوده اند و می توان گفت که ما اکنون در برهه ای از تاریخ زندگی می کنیم که ممکن است تا چند دهه دیگر از این روزها به عنوان انقلاب بزرگ ساخت و ساز بشر یاد شود. ساختمان های پیش ساخته بنا به عوامل مختلفی مانند هزینه های کم ، سرعت بالای انجام و اتمام آنها ، قابلیت جابجایی و امنیتشان در مقابل بلایای طبیعی به سرعت جای خود را در میان مردم باز کرده و به یکی از قطب های بزرگ صنعت ساخت و ساز و مسکن تبدیل شدند. ساختمان پیش ساخته انواع مختلفی از سازه های کوچک و بزرگ با ظواهر و نماهای متنوع را در بر می گیرد که در این مطلب قصد داریم به معرفی کانکس مسکونی 18 متری این صنعت بپردازیم.

این کانکس ها که از دسته کانکس های ویلایی کوچک محسوب می شوند عموماً در متراژ 6 * 3 تولید می گردند . با توجه به هزینه ساخت آنها که به مراتب بسیار پایین تر از هزینه های ساخت یک اتاق به روش های سنتی است و همچنین کیفیت بسیار عالی این سازه می توان گفت که این کانکس ها برای همه افرادی که بنا به دلایل مختلف نیاز به داشتن چنین فضایی دارند یک سازه مناسب ، ایمن و مقرون به صرفه می باشد.
در ساخت این کانکس ها به جای استفاده از قوطی به عنوان شاسی که از مقاومت خیلی بالایی برخوردار نیست ، از تیر آهن 14 استفاده می شود که این تیر آهن عموماً در ساخت آپارتمان های چند طبقه مورد استفاده قرار می گیرد و مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارد. همچنین اسکلت کلی کانکس نیز از پروفیل های 40 * 40 میلیمیتری ساخته می شود که وزن هر کدام از این پروفیل ها 9 کیلوگرم است. استفاده از چنین مصالح قدرتمندی برای ساخت یک کانکس مسکونی 18 متری نشان می دهد که این سازه تا چه حد می تواند در مقابل اتفاقاتی مانند زلزله ، ضربه های سنگین و حتی سقوط از ارتفاع مقاوم باشد و امنیت جانی ساکنین خود را تامین کند.
بدنه این کانکس که نقشی در مقاومت فیزیکی آن ندارد و تنها در ظاهر سازی آن کمک می کند از ورقه های گالوانیزه ارزان قیمتی ساخته می شود که با رنگ الکترواستاتیک پوشیده شده است. لازم به ذکر است که استفاده از این ورقه ها سهم بسیار زیادی در پایین آمدن قیمت نهایی ساخت این کانکس ها دارد. برای پوشاندن کف این سازه نیز از تخته های ام دی اف استفاده می شود که البته این کفپوش ها می توانند به سفارش مشتری به شکل ساده یا نمد دار باشند. خوب است بدانید که کفپوش نمد دار باعث می شود که انرژی کمتری از درون کانکس به بیرون درز کند و به نوعی این کفپوش ها خود عایقی در برابر گرما و سرمای بیرون از کانکس خواهند بود.
قابل ذکر است که این سازه های کوچک کاملاً عایق سازی می شوند و عایقی که در ساخت آنها به کار می رود از جنس پلاستوفوم یا همان پلی استایرن می باشد که البته در برخی موارد به عنوان لایه دوم عایق ، پشم شیشه نیز در کنار پلی استایرن به کار برده می شود. دیوار پوش هایی که در ساخت این کانکس مسکونی 18 متری استفاده می شود از جنس پی وی سی سفید می باشند. استفاده از این نوع پی وی سی در دیوارپوش های کانکس باعث می شود هزینه های ساخت این سازه تا حد زیادی کاهش پیدا کند. البته برای آن دسته از مشتریانی که از نظر بودجه با مشکل روبرو نیستند استفاده از پی وی سی های روکش دار و چاپی را به عنوان دیوار پوش پیشنهاد می کنیم. درب و پنجره های به کار رفته در این کانکس ها از جنس آلومینیوم بوده که درون آنها شیشه های تک جداره تعبیه شده است.
به طور کلی این کانکس ها عموماً بدون داشتن امکانات رفاهی به مشتریان تحویل داده می شوند اما همیشه این امکان وجود دارد که با پرداخت مبالغ جداگانه امکانات رفاهی مانند سرویس بهداشتی ، آسپزخانه و حمام نیز در این کانکس قرار داده شود؛ همچنین امکان استفاده از مصالح بهتر مانند شیشه های دو جداره ، پنجره های یو پی وی سی و غیره نیز در صورت سفارش مشتریان و پرداخت هزینه امکان پذیر است.

بهترین نوع خانه های پیش ساخته : سازه های پیش ساخته این روزها با افزایش تقاضای بازار و پیشرفت روز افزون تکنولوژی و همچنین ثبت ابداعات و فعالیت های خلاقانه و نو آورانه افراد متخصص در انواع مختلفی ساخته می شوند که در ادامه تلاش می کنیم به سه نوع از پر کاربردترین آنها بپردازیم . ساختمان های پیش ساخته در انواع سازه های بتنی ، ال اس اف و چوبی ساخته می شوند که هر کدام از آنها در زمره بهترین نوع خانه های پیش ساخته قرار می گیرند .
اولین نوع از سازه های پیش سازی که از مدرن ترین انواع آنها نیز محسوب می شوند ساختمان های پیش ساخته ال اس اف هستند. امروزه در بسیاری از پروژه های ساخت و ساز مانند ساختمان های با طبقات متوسط، سوله ها، ورزشگاه ها، انبارها، تالارها و بسیاری موارد دیگر از سازه های ال اف اس استفاده می شود. لازم به ذکر است که بسیاری از کشور های پیشرفته این عصر در بسیاری از پروژه های عظیم و نامدار خود از این نوع سازه پیش ساخته استفاده کرده اند و در واقع این سازه ها امتحان خود را در کشورهای توسعه یافته پس داده اند و نتایج استفاده ار آنها بسیار مطلوب بوده و همچنین نظرات استفاده کنندگان از آنها کاملاً مثبت گزارش شده است. سازه های ال اف اس از جدیدترین و پیشرفته ترین نوع ساختمان های پیش ساخته در کشور ما هستند که بسیاری از افراد حتی از وجود چنین سازه هایی در کشور آگاهی ندارند.
از مزایای سازه های پیش ساخته ال اف اس می توان به سرعت بالا در اجرای آنها، سبک بودن سازه، حمل و نقل آسان و داشتن استانداردهای مصرف انرژی اشاره کرد. ضمن اینکه این ساختمان ها را می توان مناسب ترین سازه های در مقابل زلزله نامید.
پس از سازه های ال اف اس که شاید به جرات بتوان گفت بهترین نوع خانه های پیش ساخته می باشد ، سازه های بتنی قرار دارند. ساختمان های پیش ساخته بتنی را می توان از مقاوم ترین و پرطرفدار ترین انواع پیش ساخته ها نامید. در ساخت این نوع از پیش ساخته ها از بتن و فولاد استفاده می شود که همین امر باعث می گردد تا از سازه های پیش ساخته بتنی در ایجاد ساختمان های چند طبقه و حتی در ساخت سدها، تونل و برج ها استفاده شود. از مزایای این نوع از ساختمان پیش ساخته  می توانیم به موارد متعددی همچون مقاومت بالا در مقابل آتش سوزی ، رطوبت ، آب و همچنین داشتن عمر مفید طولانی تر از دیگر سازه ها اشاره کرد. قیمت مناسب این سازه ها ، امکان مانور بیشتر در زمینه طراحی ظاهری و شکل بنا و همینطور راحتی کار در اجرای آن نیز از دیگر مزایای سازه های پیش ساخته بتنی می باشد.
پس از سازه های ال اف اس و بتنی اکنون به عنوان سومین و آخرین نمونه از بهترین نوع خانه های پیش ساخته به معرفی سازه های پیش ساخته بتنی می پردازیم. سازه های پیش ساخته چوبی را می توان از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین سازه های پیش ساخته دانست که به واسطه قدمت خود دارای طرفدارن زیادی نیز می باشد. سازه های چوبی که اغلب به دلیل ظاهر زیبایشان مورد استفاده قرار می گیرند امروزه با طراحی های مدرن و زیبا در کشورهایی همچون کانادا و دیگر کشورهای اروپایی تولید می شوند. یکی از دلایلی که به استفاده بیشتر افراد ار سازه های چوبی می انجامد در دسترس بودن مواد خام اولیه آن می باشد که در واقع همان چوب است.
سازه های پیش ساخته چوبی مزایای زیادی دارند که به عنوان مثال می توان به توانایی تحمل بار بیشتر و قیمت مقرون به صرفه تر اشاره کرد؛ همچنین علاوه بر نمای زیبا و چشم نواز آنها ، مقاومتشان در برابر زلزله نیز از مزایای مهم این سازه های پیش ساخته چوبی به شمار می رود. سازه های چوبی عایق مناسبی برای صدا هستند و به دلیل استفاده چوب در آنها سازگاری بیشتری با محیط اطراف خود به خصوص در مناطقی با پوشش گیاهی مناسب دارند. لازم به ذکر است که وزن این سازه ها نیز بسیار کمتر از انواع دیگر پیش ساخته ها می باشد و اجرای آن نیز بسیار سریع تر انجام می گیرد. نکته مثبت دیگر سازه های پی ساخته چوبی قابلیت بازیافت آن ها می باشد.

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت رسیس استاد می باشد -