تفاوت ساختمان پیش ساخته و ماژولار : زمانی که به بررسی انواع ساختمان‌های پیش ساخته می پردازیم ، در کنار این نام عناوینی نظیر ماژولار یا پانلی را می بینیم که بسیار به آن ها اشاره می شود ؛ در همین رابطه قصد داریم تا با بررسی تفاوت ساختمان پیش ساخته و ماژولار به شرح هریک بپردازیم .

 

تفاوت ساختمان پیش ساخته و ماژولار
برای یافتن تفاوت ساختمان پیش ساخته و ماژولار لازم است تا ابتدا به تعریف هریک بپردازیم :


ساختمان پیش ساخته
به طور کلی ساختمان های پیش ساخته به سازه‌هایی گفته می شود که بخش های مختلف آن در فضایی جز سایت برپایی ساختمان (مثلاً یک کارخانه) ساخته شده و این قطعات پس پی ریزی و فراهم آوردن بستری مناسب برای پذیرش قسمت های مذکور ، گرد یکدیگر ، سازه مورد نظر را به وجود می آورند .
در همین ارتباط با صرف نظر از Mobile home ها ، تریلرها و خانه هایی که با کمک چند چرخ به حرکت درآمده و جابجا می‌شوند ، باید گفت که سازه های پیش ساخته یا پانلی بوده و یا مدولار می باشند .

 

ساختمان های پانلی
همانطور که از نام این سازه‌ها بر می آید ، این نوع ساختمان ها در حقیقت پانل های آماده‌ای هستند که پس از تولید شدن در محیط کارخانه ، به سایت منتقل شده و پس از مونتاژ شدن دیوارها، سقف‌ و کف ها ، ساختار کلی یک خانه را به وجود می آورند .
بسیاری از امور عمرانی و زیرساختی این نوع سازه ها پس از برپایی اسکلت اولیشان روی آن ها انجام می پذیرد . لوله کشی ، سیم کشی برق ، برپایی سیستم تهویه مطبوع و ... از جمله اقداماتی هستند که در خود کارخانه انجام نگرفته و پس از اینکه پنل های مذکور به سایت منتقل شدند روی این بنا نصب می گردند .

 

ساختمان پیش ساخته ماژولار
سازه های ماژولار نیز به عنوان زیرشاخه دیگری از ساختمان های پیش ساخته ، ابنیه ای هستند که در آن ها زیرساخت های مذکور از بدو ساخت و همزمان با تولید پنل های اولیه در دل آن ها کار گذاشته شده و تنها کاری که در سایت روی آن ها انجام می پذیرد اتصال آن ها به دیگریست .


به طور کلی می توان کیفیت یک خانه پیش ساخته که در محیطی صنعتی ساخته می شود را از نمونه های اسمبل شده در سایت بیشتر دانست . اگرچه این سخن یک ادعای تجربیست ، اما زمانی که یک پدیده در محیطی صنعتی به وجود می آید ، به دلیل حضور همه عوامل متخصص در صحنه تولید و همچنین وجود همه مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز، مهندسین و سایر عوامل سازنده با فراق بال بیشتری کار کرده و بدین ترتیب محصول مورد نظر را در شرایطی ایده‌آل‌تر به وجود می آورند .


این در حالیست که کارکردن در فضای باز سایت ، با شرایط جوی نامساعد نسبت به زیر سقف یک کارخانه ، عدم دسترسی به برخی امکانات و مواجهه با مشکلاتی ناگهانی حین کار در این مکان می تواند به کاهش بازدهی سازندگان این بنا منجر شود .


ناگفته نماند که برپایی این ساختمان ها در سایت دارای مزایایی هم می باشد که از مهمترین آن ها می توان به انعطاف پذیری بیشتر و مقابله به چالش هایی که پیش از این به آن ها فکر نشده بود اشاره کرد .

 

سازه ماژولار نوعی ساختمان پیش ساخته است !

با عنایت به توضیحات فوق اینک می دانیم که تفاوت ساختمان پیش ساخته و ماژولار در نوع آماده سازی و نصب آنهاست ! در همین رابطه پر واضح است که مرحله فرآوری پنل ها در کارخانه کوتاه اما زمان برپایی آن ها طولانی مدت است ، در صورتی که ساخت قطعات ماژولار کاملاً برعکس می باشد .


به عنوان تفاوتی دیگر بین ساختمان‌های پیش ساخته و خانه های ماژولار باید گفت که نمونه های Modular عملاً زیر مجموعه خانه های پیش ساخته بوده و به عنوان دسته ای از آن ها - در کنار تولید سازه lsf -  مطرح هستند ، در نتیجه اینکه نمی توان این دو مفهوم را از یکدیگر جدا دانست .


نکته : همه سازه های ماژولار پیش ساخته هستند ، اما همه ساختمان های پیش ساخته ماژولار نمی باشند !

 

سخن آخر
با عنایت به توضیحات فوق لازم به یادآوریست که مجموعه رسیس استاد به عنوان طراح ، سازنده و مجری قاب های سبک فولادی یا LSF آماده ساخت ساختمان های پیش ساخته مورد نظر شما در قالب ویلا ، ساختمان های اداری و صنعتی و همچنین اضافه اشکوب به روش های مذکور می باشد .

 

ویژگی های یک ساختمان پیش ساخته خوب

ویژگی های یک ساختمان پیش ساخته خوب : در هنگام خرید محصولاتی که تنها در نمایندگی‌های بین المللی خود به فروش می رسند ، تفاوتی ندارد که کالای خاصی را در آمریکای شمالی خریداری کرده ، در اروپا آن را تهیه نموده یا در میان صدها فروشگاه با محصولات مشابه ، آن را از نمایندگی یکی از شهرهای چین ابتیاع می کنید . 

در هر صورت طراحی یکسان ، استفاده از مواد اولیه مشابه ، وجود افزونه هایی معمولاً شبیه یکدیگر ، تعلق گرفتن خدمات کامل پس از فروش به هریک و قیمتی مساوی از جمله ویژگی های این محصولات می باشد . 

این در حالیست که در بازارهای رقابتی که یک طرح در انحصار مجموعه خاصی نمی باشد ، شاهد یک تلورانس قیمتی غیرمنطقی در میان محصولات عرضه شده هستیم . به عنوان مثال چنانچه تجربه خرید یک وسیله خانگی را از بورس فروش آن داشته باشید ، در هر فروشگاه با توضیحاتی مواجه می شوید که نقض کننده سخنان فروشنده قبلی بوده ، با امکاناتی مواجه می شوید که مجموعه های قبلی به آن اشاره نکرده اند ، با قیمتی متفاوت از قبلی ها برخورد کرده و نهایتاً با توضیحاتی که جنس های مشابه را کوبیده و کالای این فروشنده را ایده آل نمایش می دهد مواجه می شوید !

در چنین مواقعی است که باید به جای درگیر شدن با قیمت ها ، عامل تعیین قیمت ها را بشناسیم . به زبانی ساده تر شاید همه فروشندگان مذکور در خصوص ویژگی های محصولات خود درست بگویند که این عوامل به تفاوت قیمت ها منجر شده است ، اما تا توانایی تشخیص این عوامل را نداشته باشیم ، نمی توانیم سخن درست را تشخیص داده و تصمیم‌گیری نیز برایمان دشوار خواهد شد .

 

ویژگی های یک ساختمان پیش ساخته خوب

با عنایت به این توضیحات ، ساختمان پیش ساخته نیز همانند سایر محصولاتی که با کیفیت و استانداردهای مختلف توسط عرضه‌کنندگان گوناگون ارائه می شوند ، دارای تفاوت قیمت می باشند که همین عوامل کارفرمایان را درانتخاب کارگزار خود به اشتباه می اندازند .

به همین دلیل بر آن شدیم تا با ذکر برخی ویژگی‌ها که به ایجاد تفاوت قیمت منجر می شود ، راهکاری مناسب برای انتخاب ساختمان پیش ساخته ای ایده آل خدمت شما ارائه دهیم .

عمر مفید ساختمان

در هنگام خرید یک ساختمان سنتی ساز ، یکی از مواردی که مورد پرسش قرار می گیرد سن سازه و مدت زمان گذشته از لحظه تکمیل آن است . با توجه به اینکه سازه های پیش ساخته عموماً در کسوت ابنیه ای نوساز و دست اول عرضه می شوند ، این عمر مفید تولید سازه lsf در آینده است که مورد سوال قرار می گیرد . در نتیجه اینکه در شرایط مشابه ، بدیهیست که قیمت ساختمانی با تضمین 50 سال عمر مفید از سوی سازنده ای معتبر قیمتی بیشتر از ساختمانی با عمر مفید 30 سال داشته باشد . 

مصالح بکار رفته در ساختمان

امروزه تنوع مصالح ساختمانی برای احداث یک ساختمان پیش ساخته بسیار زیاد است ، لذا امکان بررسی همه آن ها وجود ندارد . با این حال ، به طور مثال سازه ای که استراکچر آن با کمک پیچ و مهره و سیم پیچ بنا شده است دارای مقاومت بهتری نسبت به نمونه هایی با اسکلت جوش داده شده می باشد و خطای محاسباتی و انسانی در آن ها کمتر است و یا استفاده از ورق های فلزی ، سمنت برد یا EPS به عنوان عامل مطلوبی در ساخت و ساز اینگونه ساختمان ها در نظر گرفته می شود، در نتیجه اینکه دارای قیمت بیشتری هم می باشند . 

مقاومت در برابر عوامل طبیعی

بدیهیست که به هنگام برشمردن ویژگی های یک ساختمان پیش ساخته خوب ، امکان سنجش مقاومت آن در برابر باد یا زلزله به عنوان تستی ساده توسط کاربران عادی امکان پذیر نمی باشد ؛ این در حالیست که این آزمون ها پیش از این در آزمایشگاه های پیشرفته انجام شده و نتیجه آن به صورت گواهینامه هایی به مجموعه مورد نظر و محصولات آنان اعطا شده است .

در نتیجه مقاومت در برابر زلزله (حداقل 7 ریشتر) و باد و طوفان های شدید (حداقل 80 متر بر ساعت) از جمله ویژگی های این ابنیه به حساب می آیند . 

عایق صوت و حرارت

به عنوان یکی دیگر از ویژگی های یک ساختمان پیش ساخته خوب باید به مقاومت آن در برابر انتقال حرارت و صوت اشاره کرد . سازه های عایق در برابر این عوامل با داشتن یونولیت هایی به ضخامت 10 سانتیمتر در دیواره ها و پشم سنگ و پشم شیشه با چگالی بالا در سقف مانع از ورود صدا و تبادل گرمایی آن با محیط بیرون شده که جملگی از نکات مثبت این خانه ها به شمار می‌روند . 

 

در نهایت گفتنیست که با وجود اینکه این عوامل همه ویژگی های یک ساختمان پیش ساخته خوب نمی باشند ، اما توجه به همین نکات هم که در قیمتشان تأثیرگذار است می تواند به انتخاب ساختمانی مناسب برای کار و زندگی مبادرت ورزید .

irstudcom-ezafeeshkoub.jpg

اضافه اشکوب ویلای پیش ساخته : در علوم مرتبط به شهرسازی ، عمران و معماری اصطلاحات تخصصی فراوانی وجود دارند که تا با آن ها برخورد نکرده و تا نیازمندشان نشویم یادگیری مفهوم آن ها لزومی ندارد . در همین رابطه «اشکوب» به عنوان یکی از همین اصطلاحات ، عبارتیست که افراد متقاضی افزایش تعداد طبقات یک ساختمان به خوبی با آن آشنا هستند .


در همین رابطه قصد داریم تا پس از شرح اشکوب و تبیین معنی و مفهوم آن به اضافه اشکوب ویلای پیش ساخته بپردازیم !

 

اشکوب چیست ؟


با بررسی معنی لغوی اشکوب درخواهیم یافت که این کلمه در اصل «اشکو» به معنای آسمانه و سقف بوده و آن پدیده ای که در قالب یک ساختمان بدان طبقه می گوییم (که کلمه ای با ریشه عربی است) ، در حقیقت به زبان فارسی اشکوب خوانده می شود .


حال با عنایت به اینکه دانستیم اشکوب به معنی هرمرتبه افقی از ساختار خانه یا طبقات آن می باشد ، اضافه اشکوب ویلای پیش ساخته به معنای اضافه کردن تعداد طبقات فوقانی آن می باشد .


دلیل افزایش اشکوب های یک سازه


می دانیم که در طراحی و ساخت یک بنا با پدیده ای مواجه هستیم که قرار است تا سال های سال به سرویس دهی پرداخته و علاوه بر حفظ امنیت ساکنین یا کاربران خود ، با فناوری سال های پیش روی خود نیز همسو بوده و با گذر زمان بازدهی خود را از دست ندهد .


در همین رابطه بسیاری از کارفرمایان یا طراحان یک سازه بدون در نظر گرفتن چنین نکات مهمی که می تواند ریشه در تمایل به اتمام سریع کار ، کمبود بودجه یا فقدان آینده نگری ایشان باشد ، ساختاری را خلق می کنند که تنها پاسخگوی نیازهای همان زمان خاص بوده و با گذر زمان و گسترش کسب و کار در نمونه های اداری - تجاری یا افزایش تعداد اعضای یک خانواده در نمونه های مسکونی ، پتانسیلی که می شد از آن استفاده کرده اما با بی توجهی ضایع شده است را نشان می دهد .


طبیعیست که در چنین شرایطی با توجه به اینکه امکان افزایش ابعاد از طرفین وجود ندارد ، پیشروی در ارتفاع یا افزایش تعداد طبقات تنها راه اضافه کردن گنجایش این بنا می باشد که تحت عنوان افزایش اشکوب از آن یاد می کنیم .

 

پیشنیازهای افزایش اشکوب


شاید عده ای فرض کنند با وجود اینکه یک ساختمان متعلق به آن ها بوده ، زمین ملک نیز از مدت ها پیش برای خودشان بوده یا ساختمانی که در آن بنا کرده اند یک ساختمان پیش ساخته است می توانند به هر تعداد که تمایل دارند به تعداد طبقات آن افزوده و عملاً اضافه اشکوب ویلای پیش ساخته داشته باشند .


اما حقیقتی که وجود دارد ایناست که همانند سازه های سنتی ساز نیازمند اخذ مجوز از سازمان های ذیصلاح مانند شهرداری برای افزایش تعداد طبقات است . در همین رابطه یکی از مهمترین دلایلی که اخذ این مدرک را الزامی کرده است افزایش وزن سازه است که ممکن است بیش از توان پایه های یک ساختمان یا شالوده آن باشد که به تخریب و تهدید جان ساکنین آن منجر می شود .


به همین دلیل ناظرینی که در پی بررسی تقاضای یک مالک برای افزایش تعداد طبقات ، ساختمانش را وارسی می کنند بیش از هرچیز به این مطلب می پردازند که آیا این سازه تاب پذیرش طبقه ای دیگر را دارد یا خیر ! که در صورت منفی بودن جواب ، پروسه اضافه اشکوب ویلای پیش ساخته یا هر سازه دیگر منتفیست .


ناگفته نماند که گاهی مساحت خود زیر بنا ، عرض معبر ، کوچه یا خیابانی که این ملک در آنجا قرار دارد ، تراکم جمعیتی و حدود اربعه آن نیز سبب می شوند تا پروانه افزایش طبقات صادر نشود .


اضافه اشکوب ویلای پیش ساخته


با توجه به توضیحات فوق ، چه بنای مورد نظرمان پیش ساخته بوده و چه نباشد (می توان روی ساختمان سنتی ساز اشکوب LSF زد ) ، افزایش تعداد طبقات تحت گذراندن آزمون هایی از سوی کارشناسان شهرداری میسّر می شود .


با این حال استفاده از سازه های LSF که یکی از سبکترین مصالح ساختمانی امروز می باشد این امکان را فراهم می کند تا افرایش اشکوب با قیمتی کمتر و وزنی سبکتر انجام شده و بدین ترتیب مخاطرات افزایش ارتفاع یک ساختمان با کمترین تخریب و در زمانی حداقلی کاهش یابد .


مزیت افزایش اشکوب LSF
• حداقل شدن لزوم مقاوم سازی بنای اصلی
• عدم نیاز به تخریب سقف
• سرعت بالای اجرا
• امکان برپایی یک طبقه اضافه بدون ایجاد مزاحمت برای همسایگان
• یک دست بودن طبقه تازه اضافه شده با لایه های قدیمی تر

irstudcom-divarelsf.jpg

دیوارهای جدا کننده lsf : چنانچه محل زندگی یا دفتر کارتان را به عنوان سازه‌ای سنتی ساز در نظر بگیرید ، با صرف نظر از دیوارهای دور تا دور آن و جداره های حاملی که بار وزن بخشی از این ساختمان را به دوش می کشند ، اکثر این دیوارها غیر حامل هستند که قابل برداشتن بوده و عملاً طرح کلی واحد مورد نظر را به وجود می‌آورند .


به بیانی دیگر فرض کنید هیچ دیواری در این اماکن وجود نداشت ، در آن صورت یک فضا به عنوان سالنی یک تکه خودنمایی کرده که به هر طریقی که تمایل داشتید می توانستید آن را تقسیم بندی کرده و مورد استفاده قرار دهید .


با توجه به این توضیحات بسیاری از مالکین سازه های مذکور بنا به نوع نیاز ، کاربرد کسب و کار ، تعداد نفرات در حال زندگی یا شاغل در این محیط یا اعتقاد به عدم بهینه بودن تقسیم بندی ها تصمیم می گیرند تا بدون آسیب رسانی یا اعمال تغییرات اساسی در ساختار ستون و دیوارهای حامل ، تغییر دکوراسیونی داخلی را تجربه نمایند .


با توجه به اینکه این امر با کمک محصولاتی اکسترنال و قابل جابجایی و قابل حمل مانند پارتیشن های پاراوانی یا ثابت مانند جداره های شیشه ای ، دیوارهای حائل مدولار و پیش ساخته ، تقسیم کننده های چوبی ، Drywall یا دیوار خشک ، تیغه های گچی و بلوک های سبک امکان پذیر است ، می توان گفت که در مواردی که یک ملک به صورت استیجاری در اختیار یک فرد یا مجموعه بوده و یا ضرورت و مدت زمان نیاز به این تقسیم بندی زیاد نباشد از این محصولات استفاده می شود .


این در حالیست که در موارد متعددی نیز در کنار لزوم اعمال تغییراتی جدید در ساختار یک واحد ، ماندگاری و امنیت آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که ایجاد چارچوبی فلزی به تحقق این هدف کمک می کند .


دیوارهای جدا کننده LSF


در مطالبی که پیرامون ساختمان پیش ساخته LSF در همین تارنما تقدیم حضورتان شد ، بیان داشتیم که قاب‌بندی فولادی سبک یا LSF که مخفف Lightweight Steel Framing می باشد ، نوعی سامانه نوین ساخت ابنیه کمتر از 5 طبقه می باشد که با استفاده از فولاد سرد نورد شده گالوانیزه به صورتی پرتعداد و اصولی (با عنایت به قوانین مقاومت مصالح و اصول معماری و عمران) اسکلت اولیه یک سازه را به وجود می آورد .


حال فرض کنید همانطور که می توانستیم روی سازه ای سنتی ساز با کمک این محصولات اضافه اشکوب داشته و به تعداد طبقات یک ساختمان بیافزاییم ، اینک قصد داریم تا تغییراتی را در فضای داخلی یک بنا به وجود آوریم . بدیهیست که برپایی چنین سازوکاری علاوه بر وزن کمی که به ساختمان می افزاید ، دارای مقاومتی زیاد در برابر مخاطرات طبیعی به ویژه زلزله بوده و در کنار سرعت بالای اعمال ، مشکلات یک بنایی ولو جزئی را ندارد .

irstudcom-divarjodakonandelsf.jpg


طریقه برپایی دیوارهای LSF


• برای ساخت دیوارهای جدا کننده lsf در یک مکان ، ابتدا طرح کلی آن روی نقشه ساختمان پیاده می شود ، طرحی که دارای تنوع بسیار زیادی بوده و کارفرما می تواند با توجه به سلیقه و نیاز خود یکی را برگزیند .


• با انتخاب پلان مطلوب کارفرما ، متخصصین نصب با جانمایی نقشه روی مکان مورد نظر محل دقیق قرارگرفتن چارچوب اولیه فولاد های سبک را مشخص کرده و بدین ترتیب جلوه ای بصری از رویدادهای در راه به کارفرما نشان می دهند . بدیهیست که در این مرحله دقت حرف اول را زده و همه اندازه ها و درجه ها به نحوی ایده آل محاسبه می شوند .


• در گام بعدی نوبت به اتصال چارچوب دیوار در شرف ساخت به قسمت های از پیش تعیین شده می باشد . در این مرحله اپراتوران نصب با کمک فوم پشت چسبدار یا پشم سنگ قوطی هایی که به بالا و پایین چارچوب می چسبند را تجهیز کرده و آن ها را در جای خود فیکس می کنند .


• اقدامات مرحله قبل باعث تثبیت نسبی قطعات مورد نظر روی سطح می شود ؛ صرفاً در حد لق نزدن یا عدم جابجایی ! این در حالیست که در مرحله بعد این قطعات به تکیه گاه خود پیچ شده و اصطلاحاً مهار می شوند . در این مرحله استفاده از پیچ هایی طویل در فواصل نیم الی یک متری یکدیگر سبب می شود تا این ساختار تحت هیچ عنوانی تکان نخورده و بدین ترتیب در صورت تراز نبودن عمودی و افقی هریک ، با کمک شل و سفت کردن این محصولات به صافی ایده آلی برسند .


گاهی این چارچوب ها به صورت دوبل و موازی ساخته می شوند که فضای بیشتری برای برپایی تاسیسات به وجود می‌آورند .
• افزودن ستون ها به صورت کشویی- ضربه ای ، اضافه کردن چارچوب هایی آماده برای درب و پنجره (به انضمام تقویت آن ها) و تثبت هریک در جای خود از مراحل بعدی برپایی این دیوار می باشد .


• در آخرین مرحله نیز مصالح مورد نیاز به صورت خشک یا خمیری در میان صفحات پرکننده فضاهای خالی نشسته و بدین ترتیب دیواره مورد نظر ما ساخته می شود .

 

نکات تکمیلی در خصوص دیوارهای جدا کننده ال اس اف


• با برپایی چنین جداره هایی بار جانبی و بار ثقلی یک سازه به دیواره های پیش ساخته انتقال می یابد که عامل خوبی محسوب می شود .
• همانند سایر سازه های پیش ساخته lsf ، دیواره های داخلی نیز توخالی هستند که بنا به نوع نیاز کاربر با بتن سبک یا فوم پلی استایرن پر می شوند .
• علاوه بر دیوارهای غيرسازه برای احداث دیوارهای باربر نیز از آن ها استفاده می شود .
• ساخت سازه های LSF به دو طریق کلی انجام می پذیرد :
1. ساخت دیوار ها و سقف یک طبقه پس از ساخت کامل دیوارها و سقف طبقه پایینی
2. ساخت دیوارهای همه طبقات به صورت یکجا و سپس اعمال سقف های هرطبقه

ساختمان پیش ساخته در کشورهای مختلف : چندی پیش فیلم صامتی با عنوان «یک هفته» (One Week) ساخته باستر کیتون را می دیدم که در آن شرح حال خنده داری از یک زوج در هفته اول زندگی مشترکشان نمایش داده می شد . نکته جالب و قابل ذکری که در این فیلم وجود داشت ، وجود بسته ای تحت عنوان Portable House بود که در اوایل این فیلم به دست این زوج می رسد ؛ پکیجی که با داشتن یک دستورالعمل ، نحوه اتصال قطعات مختلف یک خانه پیش ساخته چوبی و برپایی آن را به مالکش نشان می داد .


با گذر از موضوع فیلم که در آن شخصیت منفی ماجرا با تغییر شماره قطعات سبب شد تا کلبه ای عجیب و غریب ساخته شده و اتفاقات کمیک داستان حول آن شکل بگیرد ، نکته ای که بسیار برای من جالب و قابل تحسین بود وجود خانه های پیش ساخته در دوره ساخت این فیلم ، سال 1299 هجری شمسی یا 1920 میلادی یعنی دقیقاً یک قرن پیش بود !


وجود همین عامل که نشان می داد مفهوم و کاربرد خانه های پیش ساخته در همان سال ها نیز برای غربیان جا افتاده بوده است ، عاملی شد تا به مبحث ساختمان پیش ساخته در کشورهای مختلف علاقه مند شده و مطلبی در خصوص وضعیت آن ها در قاره های گوناگون بنویسم .

 

دلیل روی آوردن انسان های امروزی به ساختمان های پیش ساخته چیست ؟


زمانی که از مشکلات مسکن به ویژه گرانی آن سخن می گوییم ، مطمئن باشید که این معضل تنها مربوط به کشورمان ایران نبوده و مردم و دولت های سایر کشورهای جهان نیز با آن دست به گریبانند . با توجه به این مطلب ، خانه های پیش ساخته با داشتن طراحی ساده که یکی از ویژگی های اختراعات امروزیست ، قیمتی نسبتاً ارزان ، سرعت بالای ساخت ، امنیت در برابر مخاطرات طبیعی ، تنوع بالا ، قابلیت جابجایی ، قابلیت تغییر ابعاد و ... راهکاری بود که برای نخستین بار آمریکا ، بریتانیا ، آلمان و پس از آن دیگر کشورهای توسعه یافته برای مبارزه با کمبود یا گرانی مسکن اتخاذ کردند .

 

ساختمان پیش ساخته در کشورهای مختلف


در اینکه ساختمان های پیش ساخته دارای اصالتی غربی بوده و ماهیتشان در تضاد با ویژگی های مورد علاقه ایرانیان در صنع بنایی سنتی ساز با ساختارهایی معلوم و مشخص است شکی نیست ، از سویی دیگر در مقالاتی که قریب به دو سال پیش در همین وبسایت منتشر کردیم در خصوص تاریخچه پیدایش نخستین ساختمان پیش ساخته در کشورهای مختلف سخن گفتیم .


در نتیجه همینک قصد داریم تا با بررسی وضعیت ساختمان پیش ساخته در کشورهای مختلف ، به تاریخچه برپایی مدل های امروزی این نوع سازه ها بپردازیم :

آمریکای شمالی


در اواسط قرن 19 میلادی ، بسیاری از جویندگان طلا به منظور استخراج این فلز گرانبها روانه کالیفرنیا شدند . در این دوره که به Gold Rush معروف است ، این کارگران که عموماً با خانواده خود به این منطقه آمده بودند ، برای اسکانشان به خانه هایی ارزان قیمت که به سادگی نیز سرهم می شد نیاز داشتند .

اگر تحرکاتی در این دوران را سنگ بنای ساخت خانه های پیش ساخته امروزی بدانیم ، تا دهه اول قرن بیستم (یعنی حدوداً 10 سال پیش از ساخت فیلم فوق الذکر) فرآوری و برپایی ساختمان پیش ساخته در کشورهای مختلف سازوکار مشخصی نداشت تا اینکه در این دوره اداره پست وظیفه ارسال قطعات پازل گونه این محصولات را بر عهده گرفت .


بریتانیا


اگرچه ساختمان پیش ساخته در آمریکا یادآور روزهای پرجنب و جوش و آبادانی شهرهایی جدید بود ، اما این پدیده برای مردم انگلستان و سایر بخش های بریتانیا اینچنین نبود . در بحبوحه جنگ جهانی دوم که لندن و دیگر شهرهای انگلیس آماج حملات هوایی آلمان ها بود ، این خانه های پیش ساخته بودند که در حکم سرپناه های موقتی بخش هایی از شهر را بازسازی کردند .

اگرچه هدف از به کار گیری این نوع سازه ها ایجاد پناهگاهی موقتی تا پایان جنگ بود ، اما به دلایل مختلفی همه آن ها با سازه هایی سنتی ساز و مرسوم جایگزین نشده و حتی برخی از آن ها نیز هم اکنون (مثلاً در محله های جنوب شرقی پایتخت این کشور) به طرز معجزه آسایی سرپا باقی مانده و مورد استفاده قرار می گیرند .


کشورهای کمونیستی بلوک شرق


از آنجایی که جنگ جهانی دوم دو طرف داشته و از قضا سمت بازنده آن آلمان ها بودند ، می توان حدس زد که بخش هایی که آلمان و متحدانش تصرف کرده یا بر آن حکمرانی می کردند صدمات بیشتری دیده باشد .

در حالی که عملاً اقتصاد کشورهای بلوک شرقی ورشکسته شده و مردم در فقر مطلق زندگی می کردند ، نیاز بود تا برای جلوگیری از آوارگی ایشان خانه هایی به سرعت برای ساماندهی و اسکانشان ساخته شود . اگرچه هیچ کدام از شهرهای درگیر جنگ از ترکش های این واقعه تلخ در امان نمانده بودند ، اما شهرهایی مانند ورشوی لهستان ، درسدن آلمان یا استالینگراد شوروی تقریباً با خاک یکسان شده بودند که نیازمند روشی سریع و موثر برای بازسازی بودند .


ساختمان پیش ساخته به عنوان این روش موثر ، عاملی شد تا با سرعت محلی ایمن برای زندگی این افراد ساخته شده و مقدمات خیزش ققنوس شهرهای جنگ زده و ویران از بطن خاکسترشان فراهم شود .

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت رسیس استاد می باشد -