کانکس چوبی پیش ساخته : به همان شکل که اولین اتومبیل ها نمادی از عبور انسان از زندگی سنتی گذشته و ورود به زندگی صنعتی هستند سازه های پیش ساخته نیز نمادی هستند که نشان می دهند سبک زندگی بشر یک بار دیگر در حال تغییر است. انسانهایی که در طول هزاران سال با تغییر مدام سبک های زندگیشان از غارنشینی به زندگی امروز رسیدند که در بالای برج های چندین طبقه می ایستند و بر کرانه افق خیره می شوند حال با ظهور صنعتی به نام ساختمان پیش ساخته لاجرم مجبورند که دیر یا زود معماری سنتی خود را رها کرده و تن به مزایای استفاده از سازه های پیش ساخته دهند.

سازه های پیش ساخته در انواع و اقسام مختلف و همچنین در جنس های متنوعی تولید می شوند که می توان به عنوان نمونه سیمان ، فلز و چوب را نام برد. در مورد ساختمان های پیش ساخته بتنی و سیمانی و همچنین سازه های فلزی پیش ساخته قبلاً در مقالات مختلفی که در این سایت موجود است به آنها پرداخته ایم اما در این مطلب قصد داریم در مورد سازه های آماده چوبی بپردازیم و به عنوان نمونه کانکس چوبی پیش ساخته را معرفی کنیم.
در ساخت کانکس ها و دیگر سازه های چوبی پیش ساخته ، همانطور که از نامشان مشخص است از چوب به عنوان بخش مهمی از مصالح در آنها استفاده می شود. به طور معمول برای ساخت سازه های چوبی آماده از چوب درختانی استفاده می شود که در نیم کره شمالی زمین قرار دارند؛ شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا از این درختان برای ساخت این سازه ها استفاده می شود؟ پاسخ روشن است ، زیرا درختان نیم کره شمالی زمین زمستان های سرد و طولانی را تجربه کرده اند و در چنین آب و هوایی رشد نموده اند و به همین دلیل درختان قوی تری بوده و چوب های با کیفیت تری نیز دارند.
در انتخاب چوب ها برای ساخت کانکس چوبی پیش ساخته و دیگر سازه های چوبی آماده دقت زیادی می شود که چوب هایی با شرایط مناسب برای این کار انتخاب شوند. از ویژگی هایی که برای انتخاب چوب ها مد نظر قرار می گیرد این مورد است که آنها باید از نظر مقاوتی در درجه بالایی در مقابل عوامل محیطی برخوردار باشند. همچنین فراوری آنها نیز برای انتخاب چوب مناسب بسیار حائز اهمیت بوده و این مورد باید به گونه ای باشد که انعطاف پذیری چوب در کمترین حالت ممکن قرار داشته باشد.
از دیگر نکاتی که برای انتخاب چوب مناسب برای ساخت سازه های چوبی در نظر گرفته می شود این مورد است که زیبایی چوب ها باید در اولویت بوده و رنگ و سطح پوسته آنها زیبایی طبیعی خود را حفظ کرده باشد. موضوعات مهم دیگری نیز در خصوص انتخاب چوب برای ساخت سازه های چوبی وجود دارند که مباحث تخصصی محسوب می شوند و به عنوان مثال می توانیم فشردگی الیاف ، وزن مخصوص چوب ، تراکم گره ها و یکنواختی آنها و همچنین سن و سال درخت مورد نظر را نام ببریم.
استفاده از سازه های آماده چوبی و به خصوص کانکس چوبی پیش ساخته مزایای بسیاری دارد ؛ به عنوان مثال از بزرگترین مزیت های استفاده از این سازه ها می توان به ضد زلزله بودن آنها و مقاومتشان در مقابل زلزله و نیروهای کششی اشاره کرد که این موضوع می تواند به خصوص در مناطق زلزله خیز مانند خطه شمالی ایران بسیار پرکاربرد باشد.
جالب است بدانید که از مزایای دیگر سازه های آماده چوبی مقاومت آنها در مقابل آتش سوزی است! احتمالاً با این حرف بسیار تعجب زده شده اید و از خود پرسیده اید که مگر چوب به سادگی آتش نمی گیرد؟ در پاسخ به سوالتان باید بگوییم که از آنجایی که چوب به آرامی می سوزد ، زغال ایجاد شده در سطح رویی چوب باعث می شود تا آتش به سرعت گسترش نیابد و مقاومت این سازه ها در مقابل آتش تا مدت زیادی باقی بماند .
از دیگر مزایای پرشمار استفاده از سازه های پیش ساخته چوبی همچنان می توانیم به این مورد اشاره کنیم که این سازه ها با عایق بندی بسیار قوی و ایزولاسیون حرفه ای ساخته می شوند که در برابر هر گونه نفوذ گرما و سرما مقاوم هستند و می توانند در زمستان گرما را حفظ کرده و در تابستان از ورود آن به داخل کانکس جلوگیری کنند.

اتاق پیش ساخته بتنی : همانطور که می دانید زندگی در رفاه ، آسانتر انجام دادن کارها و در یک کلمه راحت طلبی یکی از صفات بارز و ذاتی بیشتر انسان ها است. هرچند که ما در خیلی از موارد بسیار سخت کوش و تلاش گر هستیم ، اما در پاره ای از مواقع نیز در انجام برخی کارها کاملاً راحت طلب بوده و ترجیح می دهیم بسیاری از امور مختلف را از راه های آسانتری انجام دهیم . به عنوان مثال بنده به شخصه ترجیح می دهم از سفره های یکبار مصرف استفاده کنم تا بعد از صرف غذا مجبور به پاک کردن سفره به سبک قدیمی نباشم و این موضوع با توجه به اینکه می دانم استفاده زیاد از مشتقات پلاستیکی رویداد نامطلوبیست ، یک نوع راحت طلبی محض است! اگر چه این صفت از نظر کلامی خیلی زیبا نیست اما در بسیاری از کارها راحت طلبی صفت زشتی هم نیست و در طول تاریخ همین صفت باعث به وجود آمدن اختراعات و ابزارهای زیادی شده است.

در این مطلب قصد نداریم که مدت زیادی به مقدمه بپردازیم اما ساخت سازه های مختلف علاوه بر هزینه های متعدد و سنگین کاری زمان بر و خسته کننده نیز می باشد. ساختمان پیش ساخته یکی از راه هایی است که امروزه بسیاری از افراد برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه ، انرژی و زمان زیاد و همچنین ارضای همان حس راحت طلبی که پیش تر اشاره کردیم از آن استفاده می کنند. نوعی از انواع مختلف این ساختمان ها وجود دارند که اتاق پیش ساخته بتنی نامیده می شوند و ما در این مطلب قصد داریم به معرفی آنها بپردازیم .
همانطور که از اسمشان پیداست اتاق های پیش ساخته بتنی تنها یک اتاق هستند که عموماً در ابعاد 10 متر مربع ( 5/2 متر در 4 متر ) تولید می شوند و البته متراژهای مختلف آنها نیز قابل سفارش است و هیچ محدودیتی در ابعاد آنها وجود ندارد. این اتاق ها دارای یک درب خروجی و یک یا چند پنجره ( به تعداد دلخواه مشتری ) هستند و ظاهری کاملاً ساده اما شیک دارند.
اتاق های پیش ساخته دارای بدنه ای کاملاً از جنس بتن هستند که با مهندسی مناسب ساخته شده اند و همین امر باعث می شود این سازه های آماده دارای مقاومت بالایی در مقابل زمین لرزه باشند و حتی در زلزله های بسیار شدید آسیب جدی نبینند. این یکی از مواردی است که استفاده از اتاق پیش ساخته بتنی را به جای اتاق های دست ساز به خصوص در مناطق زلزله خیز مورد توجه قرار می دهد .
از دیگر مزایای استفاده از این سازه های آماده می توانیم به عایق بودن آنها اشاره کنیم. تمام قسمت های این اتاق ها از بتن عایق ساخته شده که فضای داخل را کاملاً از محیط بیرون جدا می کند و در مقابل سرما و گرما کاملاً عایق است. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که علاوه بر گرما و سرما ، این اتاق ها عایق رطوبتی نیز هستند و در واقع کاملاً ضد آب بوده و در زمان بارندگی و طوفان هیچ آبی وارد آنها نمی شود.
برخلاف انواع دیگر ساختمان های پیش ساخته که به صورت قطعات آماده به محل نصب ارسال می شوند و در آنجا به هم متصل می گردند ، تحویل اتاق پیش ساخته بتنی کاملاً متفاوت بوده و به این شکل می باشد که به صورت مونتاژ شده و کامل تحویل مشتری می گردد به طوریکه پس از پایین آمدن از کامیون حامل قابل استفاده خواهد بود. حمل و نقل این سازه ها نیز بسیار ساده است و از داخل کارخانه توسط تریلی و یا کامیون هایی که دارای جرثقیل هستند به محل نصب منتقل می شوند و در آنجا با استفاده از جرثقیل آن را از روی کامیون بلند کرده و بر روی سطح زمین قرار می دهند و از همان لحظه آن اتاق قابل استفاده خواهد بود.
از موارد استفاده این سازه های آماده بتنی می توانیم مثال های متعددی را نام ببریم. به عنوان مثال بوفه های اغذیه مدارس یا دانشگاه ها ، اتاق های نگهبانی که در بسیاری از اماکن مورد نیاز هستند ( ورودی شهرک ها ، ورودی ادارات و بسیاری اماکن دیگر ) ، زمین های کشاورزی و مزارع و حتی حیاط برخی منازل از نمونه های مکان هایی هستند که می توان در آنها از اتاق پیش ساخته بتنی استفاده نمود.
در نهایت باید گفت که این سازه های بتنی با دیوارهایی به ضخامت 10 سانتی متر که کاملاً در آنها از بتن استفاده شده است به علت عدم پوسیدگی و زنگ زدگی دارای طول عمر بسیار بالایی هستند و از هر سو به آنها نگاه کنید مزایای استفاده از این سازه ها بسیار بیشتر از معایب احتمالی آنهاست.

خانه های گنبدی پیش ساخته : اولین چیزی که با شنیدن کلمه گنبد از ذهنتان عبور می کند چیست؟ احتمالاً این کلمه بیشتر شما را یاد حرم یک امامزاده یا یکی از امامان و اهل بیت می اندازد. شاید هم برخی با شنیدن این کلمه فکرشان به سمت یکی از شهر های شمال شرقی کشور معطوف شود؛ اما گنبد ها در واقع نوعی از سازه های انسانی هستند که از دیرباز در معماری های ایرانی جای داشتند. در تمام ساختمان های اعصار گذشته از مساجد گرفته تا کاروانسراها ، آب انبار ها و حتی منازل مردم سقف هایی به شکل گنبد وجود داشت که فواید زیادی برای اهالی آن ساختمان داشته و حتی امروزه نیز در بسیاری از منازل بافت قدیمی برخی شهر ها نمونه هایی از آن معماری دیده می شود.
سقف منازل به دلایل مختلفی گنبدی شکل ساخته می شوند. به عنوان مثال به این دلیل که فاصله کف اتاق تا بالاترین نقطه خانه بیشتر از سقف های تخت است و در تابستان وقتی هوای گرم به بالا می رود، به واسطه وجود حفره هایی بر روی این سقف های گنبدی شکل از آن قسمت خارج می شود و یک تهویه طبیعی در خانه ایجاد می گردد. همچنین به دلیل شکل سقف آفتاب نمی تواند بر روی تمام آن بتابد و برخلاف سقف های تخت همیشه قسمتی از آن در سایه قرار دارد که این خود باعث کاهش گرمای خانه می شود.
اما در این مطلب قصد داریم به معرفی خانه های گنبدی پیش ساخته بپردازیم که اخیراً طرفداران زیادی را به خود جذب کرده اند. خانه های گنبدی از انواع ساختمان های پیش ساخته هستند که به دلایل مختلفی در بازار ساخت و ساز شناخته شده اند و افراد زیادی اقدام به نصب این نوع از خانه ها کرده اند. این ساختمان ها مانند سایر خانه های پیش ساخته از قطعات آماده ای که قبلاً در کارخانه ساخته شده اند تشکیل می شوند.
روش ساخت این خانه های گنبدی پیش ساخته به این شکل است که ابتدا طراحی آن بر حسب متراژ زمینی که مشتری قصد دارد خانه را در آنجا قرار دهد و همچنین آپشن هایی که او مورد نظر دارد انجام می گیرد. به عنوان مثال تعداد اتاق هایی که می خواهد در این خانه وجود داشته باشد، حمام و سرویس بهداشتی ، آشپزخانه و محل قرارگیری درب و پنجره ها و تمام جزئیاتی که برای ساخت یک خانه معمولی مورد توجه قرار می گیرد در طراحی آن لحاظ می شود. سپس قطعات آماده بر اساس نقشه ای که توسط تیم مهندسی کشیده شده است در کارخانه ساخته می شود.
پس از ساخته شدن قطعات و انتقال آنها به محل مورد نظر ، پروژه نصب خانه آغاز می شود. در آغاز کار ابتدا نقشه مورد نظر به صورت خط کشی بر روی زمین اعمال می شود. سپس ریل های مخصوص که وظیفه نگهداری دیوارها را دارند روی خطوط نقشه نصب شده و با روش های مختلف ( بر حسب جنس زمین مثل خاک ، بتن یا آسفالت ) به زمین متصل شده و محکم می شوند.
در مرحله بعدی قطعات آماده یکی یکی سر جایشان و داخل ریل ها قرار می گیرند و سپس با استفاده به این ریل ها محکم بسته می شوند. با پیشروی کار کم کم شکل اصلی ساختمان که از خانه های گنبدی پیش ساخته است مشخص می شود. پس از آنکه تمام دیوارها سر جایشان قرار گرفتند در مرحله بعد که به نصب بیرونی معروف است شروع به ترمیم ساختار بیرونی می کنند. در این مرحله درب ها و پنجره ها و دیگر مواردی که در نمای بیرونی ساختمان وجود دارند نصب می شوند و پس از آن صاحب این ساختمان پیش ساخته می تواند به رنگ آمیزی و تزیین نمای بیرونی ساختمان خود به شکل دلخواه بپردازد.
در مرحله آخر از از نصب این خانه های گنبدی شکل فضاسازی داخلی آن انجام می گیرد که به نصب تجهیزاتی مانند لوازم سرویس بهداشتی ، حمام ، روشنایی خانه و دیگر موارد ضروری گفته می شود. گفتنی است که این خانه های گنبدی پیش ساخته در برابر زلزله تقریبا به صورت کامل مقاوم هستند و این یکی از دلایلی است که بسیاری از عاملین ساخت و ساز این روز ها رو به استفاده از این نوع خانه ها در ساخت ویلاها و خانه های ویلایی آورده اند.

خانه های پیش ساخته بتنی در ایران : کشور ما سرزمین چهار فصلی است که در هر سوی آن اقوام مختلفی با انواع فرهنگ ها و مذاهب زیر یک پرچم مشترک زندگی می کنند. اگر گشتی در نقاط مختلف ایران بزنیم و به نوع ساخت و ساز های مناطق آن دقت کنیم خواهیم دید که در هر خطه ای از این خاک نوعی از معماری و ساخت و ساز رواج دارد که از دیرباز به دلایل مختلف از جمله شرایط جوی در آن منطقه رواج داشته است. اگر به شمال کشور سری بزنید خانه های ویلایی با سقف های شیروانی ، سفالی و زیبا نظرتان را جلب خواهد کرد ؛ در خیابان های پایتخت اگر قدم بزنید می بینید که انواع آپارتمان های کوچک و بزرگ با پشت بام هایی که از ایزوگام و عایق پوشیده شده اند در همه جای شهر خود نمایی می کنند. اگر گذرتان به یزد و کرمان بیفتد دیوارهای کاهگلی خانه های آنجا و سقف های گنبدی ساختمان ها چشمان شما را پر خواهد کرد و به این شکل در هر سوی این خاک پر گوهر نوعی از معماری ایرانی را در میان سازه های قدیمی و جدید خواهید دید.

نکته ای که وجود دارد این است که در کنار این معماری های سنتی و محلی ، ساختمان پیش ساخته مدتی است که در میان ملک سازان بزرگ کشور رواج پیدا کرده و بسیاری از افرادی که به کار ساخت و ساز مشغول هستند و زمین های بایر را تبدیل به اماکنی برای سکونت صد ها نفر از هموطنان می کنند ، با استفاده از خانه های پیش ساخته بتنی در ایران سعی می کنند تا علاوه بر کم کردن هزینه های ساخت و ساز ، ایمنی بیشتری را برای ساکنین آینده این سازه ها فراهم آورند و از سوی دیگر سرعت اتمام پروژه ها را بالا ببرند. این موضوع مصداق واقعی ضرب المثل با یک تیر دو نشان زدن است که البته این کار از آن مثل هم فراتر رفته و با این کار تیر به بیش از دو هدف اصابت می کند!
نسل های قبلی ما انسان ها به خصوص ما ایرانیان در مواجهه با پدیده های جدید خیلی از خود انعطاف نشان نمی دادند ؛ مثال بارزی که می توان در این مورد زد این است که بسیاری از پدران و مادران امروزی هنوز از گوشی های قدیمی استفاده می کنند و حاضر به آشتی با تکنولوژی ، استفاده از تلفن های همراه هوشمند یا همان اسمارت فون ها نیستند. اما نسل امروز نسل انعطاف پذیری است و بر خلاف بزرگترهای خود با پدیده های نو ظهور به خوبی برخورد می کند و به سرعت راه و روش استفاده بهینه از آنها را می آموزد ؛ به همین دلیل با اینکه مدت زیادی نیست که خانه های پیش ساخته بتنی در ایران تولید می شوند اما در همین مدت توانسته اند جای خود را در بازار ساخت و ساز مسکن باز کنند و بی تردید در مدت زمان کوتاهی به بخش بزرگی از صنعت عمران و شهرسازی تبدیل شوند .
جدا از مناطق پرجمعیت یا بزرگ و کلانشهر های کشورمان که موضوع ساختمان پیش ساخته به خوبی در آنها جا افتاده است ، شهرستان ها و شهرهای کوچک نیز مکان بسیار مناسبی برای استفاده از این سازه ها هستند. در شهر های کوچک به دلیل زیاد بودن زمین های بایر می توان به سادگی با استفاده از این سازه های آماده اقدام به تاسیس شهرک های بزرگی کرد که در کمترین زمان ممکن ساخته شوند و هزینه های بسیار کمتری به نسبت ساخت و ساز سنتی برای پیانکاران ساختمانی بتراشند. برپایی چنین شهرک هایی می تواند آمار بسیاری از بزهکاری ها ، کارتن خواب ها ، معتادین و موارد متعدد دیگری از ناهنجاری های اجتماعی را کاهش دهد. در واقع از هر سو که به استفاده از خانه های پیش ساخته بتی در ایران بنگریم ضرری در آن نخواهیم دید و این کار سراسر سود برای تمام طرفین خواهد بود .
در سراسر دنیا از این سازه ها در موارد مختلفی استفاده می شود. ما نیز به عنوان کشوری که قصد داریم روز به روز به کشورهای مدرن دنیا نزدیک شویم می توانیم در موارد مختلفی از این سازه ها استفاده کنیم. به عنوان مثال ساخت کلاس های درس در نقاط محروم (که همانطور که می دانیم در کشور ما تعداد زیادی از این مناطق وجود دارند) از مواردی است که در کنار هزاران مورد کاربری دیگر می توان به آن اشاره کرد که البته این امر تنها می تواند با حمایت نهاد ها و ارگانهای مربوطه به انجام برسد .

یکی از بارزترین نشانه های پیشرفت صنعتی انسان در جوامع امروزی استفاده از ساختمان پیش ساخته در زمینه ساخت و ساز اماکن و خانه ها است. شاخه ای از این صنعت نوین ساخت خانه پیش ساخته بتنی سبک است که قصد داریم در ادامه پس از مقدمه ای کوتاه به آن بپردازیم و چگونگی اجرای یکی از این خانه ها رو به صورت مرحله به مرحله بیان کنیم.
تا چند دهه پیش خانه ها ، ساختمان های اداری و غیره با صرف وقت زیاد ، نیروی انسانی فراوان و هزینه های گزاف ساخته می شدند. ابتدا پی ساختمان طی مراحل سخت بتن ریزی می شد. پس از گذشت چند روز که سیمان پی خانه کاملاً خشک می شد آجر چینی به روی آن آغاز می گردید که بر حسب متراژ آن ساختمان مدت معینی به طول می انجامید. در مرحله بعد پس از آنکه دیوارهای آجری و یا بلوکی تا سقف خانه بالا رفت عملیات ساخت سقف آغاز می شد. این در حالی بود که در داخل هم سیمان کاری ، برق کاری ، گچ کاری و بسیاری از کارهای دیگر در همان حین در حال انجام بود. به این ترتیب همانطور که مشاهده کردید ساخت خانه ها به روش سنتی مدت زمان زیادی به طول می انجامید. البته موضوع هزینه های آن نیز خود بحث جدا گانه ای به حساب می آید که احتمالاً به خوبی به آن واقف هستید.
شیوه نوینی که در سال های اخیر صنعت ساخت و ساز دنیا رو متحول کرد استفاده از ساختمان های پیش ساخته به خصوص خانه پیش ساخته بتنی سبک به جای انواع خانه ها و سازه های سنتی بود. این ساختمان ها به صورت قطعات جدا از هم در کارخانه تولید می شوند و به سمت محل پروژه ارسال می گردند. ساختمان های پیش ساخته در انواع و جنس های مختلفی تولید می شوند که در این مطلب قصد ما معرفی تنها یک نوع از آنها است.
شیوه کار در ساخت این نوع خانه های به این شکل است که ابتدا نقشه مورد نظر بر روی زمینی که قصد احداث ساختمان در آنجا را دارند کشیده می شود. سپس بر روی خطوط نقشه که روی زمین کشیده شده ریل های مخصوصی که برای جا افتادن صفحات بتنی طراحی و تولید شده اند قرار می گیرند که با بست های سفت و محکمی در زمین فرو رفته و به آن می چسبند.
در ادامه کار قطعات مستطیلی شکل بتنی که در کارخانه با طول و عرض های ثابت ساخته شده اند ( طول این قطعات عموماً همان ارتفاع سقف خانه خواهد بود ) یکی یکی به صورت عمودی در این ریل ها قرار می گیرند و به هم چفت می شوند. لازم به ذکر است که برخی از این قطعات که قبلاً در نقشه ساختمان مشخص شده اند دارای برش هایی هستند که به منظور استفاده به عنوان درب ها و پنجره های خانه ایجاد شده اند. پس از آنکه قطعات خانه پیش ساخته بتنی سبک به صورت کامل در کنار هم قرار گرفتند چسب های مخصوصی از داخل و بیرون فضای خانه به قسمت هایی که این قطعه های بتنی به هم چفت شده اند زده می شود تا از ورود و خروج گرما و سرما ، حشرات ، باران و از این دست موارد جلوگیری شود.
در این مرحله و با سرپا شدن دیوار های خانه ، پنجره ها و درب های ساختمان در جای خود قرار گرفته و نصب می شوند. سپس نوبت به سقف خانه می رسد که قطعات فلزی بزرگ و مثلثی شکل در چند محل مشخص روی سقف خانه قرار می گیرند و با استفاده از بسط های تعبیه شده در محل های مخصوص خود چفت می شوند. سپس ورقه های محکمی که عموماً از جنس های سبک مانند آلومینیوم یا فوم های محکم و غیرقابل نفوذ هستند به صورت شیروانی روی این قطعات نصب می شوند. پس از این مرحله کارهای بعدی که انجام می شود کاملاً سلیقه ای خواهد بود ، به عنوان مثال کارفرما می تواند سقف خود را با سفال تزئین کند و یا از صفحات خورشیدی برای تامین برق خانه استفاده کند. همچنین او بر حسب سلیقه خود می تواند دیوار های خانه را رنگ کند یا از کاغذ های دیواری برای زیبایی داخلی آن استفاده نماید. در انتها بسیاری از کارهای دیگر را می توان نام برد که می شود روی خانه پیش ساخته بتنی سبک انجام داد و این یکی از بزرگترین مزایای استفاده از ساختمان پیش ساخته این است که می توان هر گونه تغییر دلخواهی در آنها انجام داد و قدرت مانور شما در چگونگی آرایش و تزئین خانه بسیار بیشتر از خانه های سنتی ساز خواهد بود.

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت رسیس استاد می باشد -